Jakie są powody, dla których warto płacić zbliżeniowo?

W czasach epidemii COVID-19 nie trzeba nikogo przekonywać, że płatności zbliżeniowe są bardziej higieniczne, niż płatności gotówką. W portfelach Polaków jest już ponad 36 milionów kart zbliżeniowych, dlatego właśnie teraz warto z nich korzystać częściej, niż z gotówki. 

Dlaczego wybieramy karty zbliżeniowe?

Narodowy Bank Polski podał informację, że w trzecim kwartale 2019 roku w Polsce było 36,2 mln kart zbliżeniowych, a ich ilość z roku na rok stale wzrasta. Z danych wynika, że niemal 9 na 10 posiadanych kart płatniczych przez Polaków, pozwala na dokonanie transakcji zbliżeniowych. Obecnie możemy dokonywać płatności zbliżeniowych nie tylko za pomocą karty, ale także telefonów komórkowych, czy opasek płatniczych. 

Terminal kart płatniczych: https://epayment.pl.worldline.com/pl/home/produkty-i-uslugi/terminale-platnicze.html – tutaj znajdziesz szczegółowe informacje.

Podwyższenie limitu płatności do 100 złotych

W związku z pandemią COVID-19 podwyższono limit płatności, bez podawania PIN do 100 złotych, co jest dużym ułatwieniem, biorąc pod uwagę, że średnia kwota pojedynczej transakcji, której dokonujemy za pomocą kraty płatniczej wynosiła 124 złote. Terminal POS w czasie pandemii jest rekomendowany przez ekspertów, gdyż ogranicza kontakt z gotówką, która przenosi się z rąk do rąk. Dodatkowo takie urządzenie jest łatwiejsze do dezynfekcji niż gotówka, której odkażanie odbywa się w temperaturze nie mniejszej niż 150 stopni Celsjusza. 

Kradzież karty zwalnia z odpowiedzialności

Inną korzyścią, którą możemy zauważyć, korzystając z karty zbliżeniowej jest fakt, że kiedy szybko zgłosimy jej zaginięcie, nie będziemy obciążeni nieautoryzowanymi transakcjami. Jednak musimy pamiętać, że liczba transakcji jest ograniczona i sięga do równowartości 50 euro, dlatego musimy szybko zgłosić zniknięcie karty. Musimy pamiętać, że takie ulgi przysługują nam, gdy zgłosimy zaginięcie karty w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin.

Terminale płatnicze a higiena

Terminal kart płatniczych w czasie korona wirusa jest bardziej bezpieczny niż tradycyjna gotówka. Z badań wynika, że wirus jeszcze przez długi czas znajduje się na przedmiotach, dlatego powinniśmy ograniczyć jego możliwość przenoszenia. Dzięki płatnościom do 100 złotych bez wpisywania PIN, możemy zrobić zakupy jedynie za pomocą przyłożenia karty płatniczej do terminala. Warto podczas zakupów zachować maksymalną ostrożność, poprzez utrzymanie odpowiedniej odległości, ubierania ochronnych rękawiczek oraz masek podczas robienia zakupów. Dbajmy nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także o ochronę innych.