Konta bankowe dla młodych

konta dla młodych

Konto bankowe dla młodych to doskonały sposób na to, by wdrożyć młodych ludzi do zarządzania własnymi finansami. Uczy nie tylko oszczędzania, ale również gromadzenia środków, zarządzania nimi i kontrolowania własnych wydatków. Założenie konta bankowego dla młodego człowieka daje mu narzędzia do tego, by uczył się odpowiedzialności, a jednocześnie chroni przed zbyt poważnymi skutkami błędnych decyzji, które młodzi mogą przecież jeszcze podejmować.

Konto dla młodych

Konto bankowe dla młodych to klasyczny rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy, do którego można również zamówić kartę bankomatową. Jego specyfiką jest nieco inne oprocentowanie – rachunek może być oprocentowany korzystniej niż ROR dla dorosłych – nie trzeba wpłacać na rachunek pensji, a minimalne wpłaty, które zwalniają z opłat są znacznie mniejsze oraz to, że właścicielem rachunku nie musi być osoba pełnoletnia.

Naturalnie, na podstawie rozliczeń konta, jego właściciel nie może wziąć żadnego kredytu – jest to jedno z istotniejszych ograniczeń. Wiele banków oferuje bowiem dla swoich klientów atrakcyjne kredyty i pożyczki, które przyznawane są wyłącznie na podstawie rozliczeń. W przypadku konta dla młodych, takiej pożyczki się nie otrzyma.

Właściciel konta dla młodych nie otrzyma również karty kredytowej, debetu do konta ani żadnego innego produktu kredytowego. Te ograniczenia wdrożono po to, by młody człowiek nie popadł w finansowe tarapaty na tym etapie swojej finansowej drogi, zanim nauczy się sprawnie i wydajnie gospodarować środkami, które ma do dyspozycji bez kredytowania.

Zalety konta dla młodych

Osoba, która zakłada konto dla młodych musi być pełnoletnia. Najwygodniej jest zrobić to we własnym banku, o ile oczywiście bank oferuje takie rozwiązania (nie w każdym są one dostępne). Wówczas konto dla młodych może stać się subkontem, a konto osobiste rodzica będzie dla niego nadrzędne. Dorosły będzie miał pewien podgląd do sposobu jego obsługiwania.

Po założeniu konta dla młodych, można zrezygnować z wręczania pieniędzy (kieszonkowego) do ręki młodemu człowiekowi. Można mu je przelewać na konto. Z jednej strony mniej one kuszą – młody nie ma ich pod ręką. Z drugiej zaś strony, może uczyć się zarządzania środkami. Jeżeli młody człowiek otrzymuje prezenty w postaci pieniędzy (na urodziny, gwiazdkę lub inne uroczystości), może sobie je wpłacać na konto i tym samym obserwować, jak rośnie saldo na jego rachunku.

Młody człowiek uczy się zarządzania pieniędzmi za pomocą narzędzi, które będzie miał do dyspozycji w dorosłym życiu – wtedy również będzie miał konto, a pensja nie będzie wypłacana do ręki tylko na rachunek bankowy.

Wdraża się,uczy, a nawet jeśli okaże się zbyt rozrzutny, to rozmiar jego błędów nie będzie jeszcze katastrofalny.

Wady kont dla młodych

Takie konto, jeżeli młody człowiek nie będzie do niego odpowiednio przygotowany, może dać mu nadmierną pewność siebie i skłonić do nadmiernej rozrzutności. Jeżeli jednak konto zostanie dołączone do osobistego konta bankowego rodziców, limity na koncie mogą bardzo szybko sprowadzić młodego człowieka na ziemię.

Zbytnia swoboda zarządzania kontem może spowodować, że dorosły straci kontrolę nad rachunkami dziecka i nie będzie w stanie nadzorować jego wydatków. To może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji.

Wadą również może być nadmierna zależność konta od samego właściciela. Młody człowiek może bowiem potrzebować jeszcze wsparcia i ukierunkowania w zarządzaniu finansami. Jeżeli zostanie mu przyznana nadmierna wolność w tym zakresie, to młody człowiek może ją dotkliwie odczuć.

Konto bankowe dla młodych jest ciekawą propozycją i bardzo dobrym sposobem, by wdrażać nastolatków do zarządzania finansami. Warto to rozważyć. Na rynku dostępne są liczne konta z różnymi ofertami i rozwiązaniami. Można więc wybrać to, które okaże się najbardziej korzystne i atrakcyjne w danym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *