Jak płacić kartą zbliżeniową

jak płacić zbliżeniowo

Karty zbliżeniowe na dobre zagościły w naszych portfelach i ofercie banków. Przyjrzyjmy się zatem jak i gdzie można płacić kartą zbliżeniową na podstawie „plastików” wydawanych przez banki. Technologia zbliżeniowa znacznie przyspieszyła i uprościła proces dokonywania transakcji. Aby dokonać płatności wystarczy że zbliżymy kartę do czytnika w oznaczonym miejscu. Nie musimy więc powierzać komuś swojej karty przy dokonywaniu opłaty.

Płatności kartą zbliżeniową

Systematycznie rośnie liczba punktów gdzie możemy płacić kartami zbliżeniowymi. Odpowiednie czytniki wprowadzają kolejne sieci stacji benzynowych, marketów, kin a nawet księgarni.

  • Po podejściu do kasy informujemy sprzedawcę iż chcemy zrobić transakcję zbliżeniową.
  • Należy pamiętać o tym iż kartę przykładamy do czytnika w momencie gdy pojawi się na nim nasza kwota do zapłaty.
  • Czekamy aż rozlegnie się dźwięk i zaświecą się zielone diody oznaczające że płatność została przyjęta do realizacji.
  • Jeżeli kwota płatności nie przekroczyła 50 zł nie musimy wprowadzać kodu PIN ani też podpisywać wydruku z terminala.

Obecnie terminale płatnicze posiadają zabezpieczenia, powodujące iż nawet przy kilkukrotnym zbliżeniu karty do czytnika kwota zostanie pobrana tylko raz.

Bezpieczeństwo kart zbliżeniowych

Z jednej strony nie musimy już wypuszczać karty z ręki i wystukiwać kodu PIN przy niskich kwotach transakcji. Z drugiej strony oczywiście warto pamiętać o zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa podczas korzystania z karty. Czyli między innymi nie udostępniać jej osobą postronnym i nosić przy sobie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, płatności na wyższe kwoty wymagają wpisania kodu PIN lub naszego podpisu jako potwierdzenia transakcji.
Warto także prewencyjnie ustawić odpowiednie dzienne limity transakcji na koncie. Zarówno dla maksymalnych dziennych wypłat gotówki z bankomatów jak i kwot płatności kartą.

Dodatkowe rozwiązania stosowane przez banki

Cześć banków jak np. ING wydaje karty posiadające zarówno chip jak i pasek magnetyczny. Niektóre umożliwiają nawet wyłączenie technologii zbliżeniowej na karcie jeżeli nie będziemy używać tej funkcji.

A czy Wy płacicie kartami zbliżeniowymi ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *