Programy a bezpieczeństwo bankowości internetowej

bezpieczeńśtwo bankowości

Dawno nie poruszałem tematyki bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości internetowej. Czas nadrobić zaległości i opisać podstawowe programy pozwalające w bezpieczny sposób cieszyć się bankowością elektroniczną. Banki ciągle pracują nad rozwiązaniami, które mają chronić nasze finanse. Wykryte luki w zabezpieczeniach są cały czas naprawiane, aby wykluczyć ataki wirusowe i podobne zagrożenia. Rozwój bankowości mobilnej stworzył kolejny front walki o poprawę bezpieczeństwa klientów korzystających ze smartfonów i tabletów.

Nowe aplikacje mobilne wyposażono w systemy zabezpieczeń, ale wciąż najważniejszym ogniwem w tym łańcuchu pozostaje człowiek. Jest zwykle jest najsłabszym ogniwem, które na skutek zaniedbań lub błędów obniża poziom swojej prywatności i bezpieczeństwa podczas korzystania z usług bankowych. Poniżej przedstawię kilka najważniejszych faktów i rozwiązań programowych. Stosowanie ich w istotny sposób poprawi ochronę jaką stosują banki. Tym razem skupię się głównie na programach, które powinny znaleźć się na każdym komputerze osobistym. Niezależnie od tego czy będzie to stacjonarny „pecet”, laptop, netbook czy komputer w innej formie.

Logowanie do systemu bankowego

Zanim przejdziemy do sedna warto przytoczyć i promować bardzo dobre rozwiązanie. Część banków stosuje zabezpieczenie w postaci hasła częściowego, gdy logując się nie musisz wpisywać wszystkich znaków. Tak wpisane hasło nawet przechwycone przez hakera nie da mu dostępu do Twojego rachunku. Dzieje się tak ponieważ puste pola, zmieniają się przy każdym kolejnym logowaniu. Złożenie takiego hasła w całość jest bardzo trudne i wymaga zapisania kilkunastu albo kilkudziesięciu prawidłowych logowań klienta do systemu. Możliwe jest więc tylko na urządzeniu, np. komputerze na którym zainstalowano oprogramowanie szpiegujące, typu keylogger.

Aktualizacja sygnatur wirusów

Nie wystarczy posiadanie na komputerze albo innym urządzeniu, zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Trzeba je regularnie (min. raz w miesiącu) aktualizować, pobierając nowe bazy sygnatur, pozwalające wykrywać pojawiające się nowe wirusy. Aktualizacje takie dostępne zwykle za darmo na stronie producenta programu możemy wykonywać ręcznie, ale prostszym sposobem jest zezwolenie na ich automatyczne pobieranie np. raz w tygodniu. Pamiętajmy iż w przypadku wolnych połączeń internetowych, w godzinach szczytowego obciążenia nadajnika pobieranie może trwać dość długo. Wtedy warto pamiętać o aktualizacji ręcznej.
Program antywirusowy może zawierać moduł antyspyware, chroniący przed robakami infekującymi system albo przeglądarkę internetową. Jeżeli takiego dodatku nie posiada, warto zainstalować sprawdzoną aplikację, np. darmowy Malwarebytes Anti-Malware

Firewall

Znany także jako tzw. „ściana ogniowa” – firewall jest programem, który nadzoruje ruch „z” i „do” sieci. Zarówno osiedlowych np. LAN jak i zewnętrznych czyli Internet. Zapoznaj się z listą programów, które mają u Ciebie dostęp do zasobów sieci. Wszystkim podejrzanym aplikacją albo nie wymagającym na co dzień takiego dostępu możesz tego zabronić. Firewall coraz częściej jest modułem zintegrowanym w programem antywirusowym. Ale w przypadku jego braku albo nie spełnianiu zadanych oczekiwań po dodatku, można doinstalować odpowiednią aplikację samodzielnie. Dla najpopularniejszych systemów operacyjnych z rodziny Windows polecam programy typu Zone Alarm, Online Armor, Kerio, itd. Systemowy firewall stosowany w systemach Windows nie zawsze prawidłowo spełnia swoją rolę. Dlatego bardziej zaawansowani użytkownicy decydują się na zainstalowanie programu dedykowanego do tego celu.

Podsumowując tylko od Ciebie zależy czy będziesz korzystał z dobrodziejstw bankowości elektronicznej we właściwy sposób, tak aby zminimalizować do minimum pojawiające się zagrożenia. Odpowiednie programy zainstalowane na Twoich urządzeniach pozwolą wykryć i usunąć szkodliwe oprogramowanie typu: wirusy, malware, spyware, rotkity, keyloggery, itp. Jest to pierwszy krok w drodze do bezpiecznego i świadomego korzystania z internetowej bankowości. W kolejnych artykułach z cyklu bezpieczeństwa postaram się opisać kolejne ważne aspekty tego zagadnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *