Rodzaje popularnych kont bankowych

konta bankowe

Banki zajmują się nie tylko udzielanie kredytów, mogą także przechowywać środki pieniężne swoich klientów. Służą do tego między innymi konta. Prowadzenie jakich kont banki proponują najczęściej?

Najczęściej prowadzone rodzaje kont:

Konta osobiste
Są najbardziej popularne. Mogą je zakładać tylko osoby fizyczne. Na tym koncie możemy przechowywać środki pieniężne, które otrzymujemy jako wynagrodzenie za pracę, może na niego wpływać emerytura lub renta. Ze środków zgromadzonych na koncie możemy opłacać bieżące rachunki za czynsz, energię elektryczną i inne media. Nie jest ono zazwyczaj oprocentowane. Są także banki, które decydują się na minimalne oprocentowanie kont osobistych.

Konta firmowe
Są przeznaczone dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Powinny je założyć również spółki prawa handlowego. Środki pochodzące z działalności prowadzonej przez firmę powinny wpływać na to konto. Z tego konta przedsiębiorca może regulować także firmowe płatności.

Konta walutowe
Mogą je założyć osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i osoby fizyczne. Posiadanie konta walutowego umożliwia dokonywanie płatności w obcej walucie. Najczęściej zakładamy konto walutowe w:
– dolarach amerykańskich;
– euro;
– funtach brytyjskich;
– frankach szwajcarskich.


Istnieje możliwość założenia konta walutowego także w innych walutach.

Konta oszczędnościowe
Prowadzone są dla osób fizycznych. Dzięki nim można oszczędzać i mieć do zgromadzonych oszczędności stały dostęp. Konto oszczędnościowe jest kontem, w którym połączone zostały zalety konta osobistego i bankowej lokaty. Różnicą dzielące je od lokaty jest możliwość wypłacania zgromadzonych środków w dowolnej chwili. Wypłata środków nie powoduje, że stracimy odsetki.

Konta młodzieżowe
Dedykowane osobom od 13 do 18 roku życia. Najczęściej zakładane są jako subkonto przy koncie osobistym rodziców. Większość banków za ich prowadzenie nie pobiera żadnych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *